Warning: Creating default object from empty value in /home/treeads/7B7XRX0N/radiomalesia/wp-content/plugins/more-fields/more-fields-object.php on line 140
Poezi **Narja e Dy Zemerave** | Radio Malesia.com

Ky opsion vendos faqen origjinale te RadioMalesia.com. Duke vendos faqet qe keni mbyllur.

Rivendos

Poezi **Narja e Dy Zemerave**

http://radiomalesia.comahttp://radiomalesia.com

http://radiomalesia.com

VUAJTJEN PER TY
NDOSHTA DO TA NDALE
POR TRADHETINE E BERE
KURR NUK DO TA FALE

NESE ME TRADHETOVE
KE TRADHETU VETVETEN
SE TASH E VETMUAR
DO TE KALOSH JETEN

S’DI QTE THEM TJETER
TE QOFTE RRUGA E MBARE
SE KURRR ME ME MUA
NUK KE PER TU PARE

VAZHDO E DERDH LOT
VAZHDO EDHE QAJ
ME LOTET E TU SI KRUA
DRUNJET E MALIT THAJ

PSE KESHTU O ZOT
NUK PATE MESHIRE
ME LE TE VETEM
NE QASTIN E VESHTIRE

TE DHEZI NJE CIGARE
JO-SE NUK E PI
TE THERRAS NE EMER
EMRIN NUK TA DI

TE DERDHI PER TY LOT
NUK E MERITON
SE NE ZEMREN E BAD-it
TI ME S’EKZISTON.

JO NUK KA ME FALJE
JO NUK KA PENDIM
JO NUK KA ME VUAJTJE
NUK KA ME AS KTHIM

VUAJTJET DO TI NDALE
PLAGET TI SHEROJ
ZEMREN TIME TE VETME
ME S’DU TA LENDOJ

IKU EDHE HENA
IKEN EDHE RETE
IK DHE TI TRADHETARE
E ME LER TE QETE
SI ANIJE NE DET
TI ME KE FUNDOSUR
SHPIRTIN TIM TE SHKRETE
RENDE E KE PLAGOSUR

NESE NUK E DIN
SE QKA ESHTE KJO JETE
VEND NE ZEMREN TIME
KURR NUK KE ME GJETE.

A KE LOT NE SY?
A KE GJAK NER ZEMER?
A E DIN SE PER MUA?
S’EKZISTON TJETER FEMER.

DITEN S’JAM I QETE
AS NATEN S’BEJ GJUME
E KE THYER ZEMREN
QE TE DESHTI SHUME

DIELLI TAH S’ME NXE
AS SHIU SME LAGE
TRUPI IMI MJERE
PO DURON SHUM PLAGE

EJA DHE ME PUTHJE
NGUSHLLO ZEMREN TIME
AJO SI ZJARR DIGJET
VETEM ME KUJTIME

TE BUZET E TUA
UNE PASH SHKELQIM
ATOME OFRUAN
PUTHJE PERQAFIM

DO TE KISHA FALUR
GJITHQKA NE KETE JETE
VETEM QE KJO NDARJE
TE MOS JETE E VERETET

A KE NE GISHT UNAZE
A KE NE QAFE QAFORE
A PAJTOHESH ME KETE ZEMER
TY TE KEM DASHNORE.

KUR DO TE ME LYPESH
S’KE PER TE ME GJETE
ME MIRE DUAJE VDEKJEN
SE JETEN E SHKRETE.

RRAHJA E ZEMRES
E DRIDHI TOKEN
SE PER TY E DASHUR
E JAP KOKEN

LOTI I FUNDIT
NE TOKE KURME RA
SYTE MU VERBUAN
DHE DRITE ME SKAM PA

ME ZEMER TE THYER
ME LOT TE PASHTERUR
N’DASHNI I ZHGENJYER
E ME PLAGE TE QELUR

ME LEDHATO E DASHUR
KU TE NDJEJ ME SHUME
ME BERE TE NOTOJE
SI PESHKU NE LUME.

NA U NBANE ZEMRAT
S’TAKOHEN ME KURRE
SHTAT MURET E TRADHETISE
ME DJEGEN SI FURRE

PO TE MBAJ PER DORE
S’KAM ZEMER TE LESHOJ
SE TE KAM PASE DASHNORE
KURR S’DO TE HARROJ

QDO GJE KA MBARUAR
RRUGET NA JANE NDA
SI PATE KESHTU ZEMER
PAS SHPINE ME ME VRA

PO TE MBAJ AFER
UL NE PREHERIN TIM
DHE TE LUS TE MI FALESH
NJE PUTHJE NJE PERQAFIM

ZEMRA ME ESHTE SHKATERRUAR
SHPIRTIN MA KE DJEGUR
SKAM FUQI ME ME JETUAR
TANI KAM ME VDEKUR

ME MEND JAM I LODHUR
NE TY DUKE MENDUAR
EDHE ZEMRA PO ME QANE
PSE TI ME KE TRADHETUAR

PERTY PO VUAJ EDHE SOT
PLAGET I LAJ ME LOT
ME DJEG SHPIRTI SI ZJARR
NE MES NA QENDRON NJE VARR

ME SHTOHEJ PLAGE MBAS PLAGE
PIKLLIM MBAS PIKLLIMI
KUR ME THAE LAMTUMIRE
SE PASKA ARDHE MBARIMI

TU AFROVA NGADALE
E TI ME IKE ME VRAP
POR KUR ERDHI FUNDI
DORA IME TE KA KAP

MOS PROVO TE QASH
U DESHT HERET TE MENDOSH
SE SA VUAJTA UNE PER TY
VONE DO TA KUPTOSH

SHUM PO E DON JETEN
TI O MOJ E MJERA
ME MIRE DUAJE VDEKJEN
E MOS THE ZEMRA TJERA

QIELLI EDHE TOKA
THOJSHE S’MUND TE QAHEN
AS DY ZEMRAT TONA
KURRE NUK DO TE NDAHEN

ME I LUMTUR NE BOTE ISHA
TRUPIN TEND KUR E ZBULOVA
ATY FSHIHEJ PASURIA
QE SHUM KOHE UN E KERKOVA

A DO TE VJEN KOHA
UNE ME TY TE JETOJ
VALLE A DO TE VJEN DITA
BUZEN TENDE TA SHIJOJ

KISHA DASHUR TE KEM KRAHE
SI PELLUMBI TE FLUTUROJ
QDOHERE KUR TE ME M,ERR MALLI
TE VIJ TE TI TE PERQAFOJ

TE DUA TE DUA PA KUFI
SE KUFIRIN E KAM SHKATERRUAR
ZEMRA IME TE ZEMRA JOTE
LIRISHT KA ME UDHETUAR

KUR ME KAPLOI RENDE
SEMUNDJA NE ZEMER
E KUPTOVA SE PER MUA
S’EKZISTON TJETER FEMER

E VRAVE NJE SHPIRT
LENDOVE NJE ZEMER
ME DJEGE SI LETER
PREJ KOKE DERI NE THEMER

EDHE ENDERR ME STE SHOH
EDHE N’ZEMER ME STE MBAJ
TASH PER MUA JE E VDEKUR
PER TY KURR ME SDO TE QAJ

SA HERE NE GJUM
TY BAD-i ENDERROn
AQ HERE ME ZEMER
TY TE DASHUROJ

KUR TE THONE SE JAM KTHYER
NGA NJE BOTE E AMSHUAR
ERDHA TE SHOH DHE NJEHERE
SE SHUM TE KAM DASHURUAR

KUR TE THONE SE SHKOVA
NE NJE RRUGE PA KTHIM
BEJA HALLALL ZEMRES
SE ME SKA PENDIM

DO TE BEHEM PLUHUR
KEMBA JOTE TE ME SHKEL
DO TE BEHEM MELEK
FLOKT E TUA TI PERKEDHEL

TRUPIN MA THERRE
ZEMREN MA KE NGRENE
LEKUREN MA RJEPE
ZJARRIN JA KE VENE

PO ME DHIMBTE KOKA
KUR PER TY MENDOVA
KUR TE PASH E DASHUR
MENJEHERE U SHEROVA

LEXOJ NE NJE EPITAF
MBI VARR TE VENDOSUR
ISHTE EMRI YT E DASHUR
TE KISHIN VARROSUR

KISHA NJE DESHIRE NE JETE
POR AJO KURR SMU PLOTESUA
VETEM NJE HERE TE KISHA PRANE
DHE TE BEJ ME TY QTE DUA

NESE PRAP KTHEHEM PAS VDEKJES
DASHURINE ZEMREN DHUROMA
POR MOS QAJ QE U KTHEVA HIJE
SEPSE UNE TE DU AKOMA

SHIKO LULEN SI U THA
EDHE ZEMRA QENKA NDA
SHIKO BUZET ME JANE KRISUR
EMRIN TEND TUE PESHPERITUR

MORA FLETOREN TE SHKRUAJ
E SHFLETOJ FLETA FLETA
NE MES TE SAJ E PASH NJE ZEMER
EMRIN TEND ATY E GJETA

U PAJTOVA QE ME TY
TE MBETEMI VETEM MIQ
POR KJO ZEMER ME NUK DUROI
GATI SA NUK VDIQ

NGA UNE HERET U PATE LARGUAR
JA NDERROVE DREJTIMIN JETES
MENDOVE SE TE TJETRI KE ME U GEZUAR
POR ATJE JA BERE VARRIN VETVETES

KURR FAT TE BARDHE
NE ZEMER S’KAM NDIER
VEQ FATIN E ZI
QE RANDE ME KA THYER

ATE GOTE UJI QE MA DHAE
ME SHUM GEZIM E KAM PIRE
NUK DI PSE PASTAJ SHUM TE DESHTA
NDOSHTA ME BERE SEHIRE

KUR TI ME BUZEQESHE
ZEMREN TIME E KENAQE
MA FAL E DASHUR
NJE PUTHJE NE FAQE

SI FLET TRENDAFILI
ESHTE DASHURIA E PARE
KEPUTE ATE DHE VERMA MBI VARR
DERDH DY PIKA LOT
TRENDAFILI TA LULEZOJE
SEPSE EDHE NE VARR
VEQ TY TE DASHUROJ

NJE DITE KUR TE ZGJOHESH
MOS LAJ SYTE ME LOT
ATE DITE KUR TE THONE TY
SE SJAM ME NE KETE BOTE

MOS PYET SI VDIQA
POR PYET SI JETOVA
PYET SI ME SHKUAN DITET
PA TY QE I KALOVA

DASHURIA LIND NE HESHTJE
DHE VDES NE ZJARR
MIRUPAFSHIM E DASHUR
TAKOHEMI NE VARR

KAM VEQ NJE DESHIRE
ESHTE SHUME E THJESHTE
TE ISHA ME TY
TJETER SKISHA DESHTE

BUZET ME JANE KRISUR
DHE ME QESIN GJAK
MU AFRO E DASHUR
QE TE PUTHI PAK

ME PREMTIME MOS ME MASHTRO
EJA TE UNE NESE ME DO
TE DUA SHUME DHE DO TE PRES
NE PREHRIN TEND DUA TE VDES

ECI RRUGES SE KUJTIMIT
ATO NUK KANE FUNDASKUND
PERVEQ TE ZEMRA JOTE
E CILA HERET ME THA TUNG

EMRIN TEND ME GJAK
GJITHKUND E KAM SHKRUAR
DHE KURR S’DO TE HARROJ
SA TE KAM DASHURUAR

TE LUTEM TREGOM DREJTE
PSE SKE ZEMER TE ME DASHUROSH
A E DIN SE NE KETE BOTE
VETEM NJE JETE DO TE JETOSH

NE TOKEN E BEKUAR
E JETOJME NJE JETE
VETEM UNE DHE TI
ME DASHURI TE VERTETE

EDHE LOTET E SYRIT
TOKEN E BENE DET
TI NE ZEMREN TIME
KUJTIM ME KE MBETE

NESE TE RRJEDHIN LOTET
E S’MUNDESH ME I NDALE
PERKULU PARA MEJE
NDOSHTA GABIMIN TA FALË

KOT PO KERKON FALJE
KOT TASH JE PENDUAR
SE NE ZEMREN TIME
MBETE E HARRUAR

DASHURINE TIME
TE PLOTE SI ZEMER
NUK DUA TA NDAJE
PER SECILEN FEMER

NE ZEMREN TIME
TI ENDE JETON
VETEM DASHURIA JOTE
PLAGET MI SHERON

NESE ZEMREN TI MA THEN
E NUK KE ASPAK MESHIRE
DIJE SE NE LIBRIN E JETES
PERGJITHMONE KAM ME TE FSHIRE

NESE MA VRET ZEMREN
TI ME ATE DORE
MBI VARRIN TIM TE VETMUAR
MA SJELL NJE KURORE

RRETHOJE KUROREN
ME LULE SI ZJARRI
PER HIR TE DASHURISE
QE TASH JETON TE VARRI

NESE ME GJEN DUKE QARE
TE LUTEM FSHIMA LOTIN
NESE LOTET MU ME VRASIN
PER TE ME NGJALLE LUTE ZOTIN

NESE KE NJE ZEMER
NDAJE BASHK ME MUA
NESE KE NJE FJALE
ME THUAJ TE DUA

NE NATEN E QETE
NJE ZEMER PO QANE
VUAJ UNE PERMALLSHEM
QE ZEMRAT NA U NDANE

TI ZEMRES TIME
NJE BORGJ I KE MBETE
QE HYRE E JA MORE
DASHURINE E VERTETE

BUKURIA TE MASHTRON
AJO VJEN EDHE SHKON
NJE PIKTURE E SIMBOLIZON
QKA FLET ZEMRA NUK TREGON

ME DJEGI DASHURIA
ME SHUME SE GJEG ZJARRI
MOS QAJ KUR TE VDES
AS MOS ME EJA TE VARRI

TE UNE PRAP DO TE GJESH
NJE QETESI SHPIRTERORE
SEPSE UNE ENDE TE DUA
PAS TE KQIJAVE QE MI BERE

DERDHI LOT MBI DHEUN
QE TE KA MBULUAR
TASH S’ME DUHET JETA
PER TY KAM JETUAR.

UNE S’KAM ME DESHIRA
I MORE TI NE DREQ
EDHE DESHIREN E MADHE
TI E IMJA TE JESH

PARA SE TE NDAHEMI
ME DUHET NJE GOTE
KUR TA KUJTOJ NDARJEN ‘
TA MBUSHI ME LOT

NUK KAM ME FUQI
TRADHTI TE DUROJ
NUK KAM ME ZEMER
TJETER TE DASHUROJ

LEXO LETRAT E MIA
DJE EDHE SOT
TE HUMBA E DASHUR
PER JETE E MOT

NESE E DO ZEMREN TIME
ME DUAJ EDHE MUA
TE KALIJME JETEN BASHKE
DHE TE VDES PRANE BUZEVE TUA

SE KAM DITE SE DO TE VJEN FUNDI
AQ SHPEJT DHE AQ KEQ
MIJRA KILOMETRA LARG NJERI TJETRIT
VETEM NJE URE NE MES

KJO LARGESIA E MALLKUAR
PO MI VRET KTO VJET TE JETES
EDHE ATO QE TI FALA TY
U TRETEN SI NEKTARE I BLETES

NE DHOMEN TIME TE ERRET
MBRETERON NJE QETESI
POR NE ZEMER QETESI NUK KAM
PREJ KUR TE TAKOVA TY

BESOJ KESAJ ZEMRE
TE PASTER SI LOTI
SE DASHURINE TIME
PER TY E KA FALE ZOTI

PREJ DITES QE NA NDANE
ZEMREN TIME E VRANE
UNE PO JETOJ VEQ ME ENDRRA
TU I KUJTU BUZET TUA TE EMBLA

A MJAFTON VEQ KRENARIA
TE MA SHUAJ MALLIN PER TY
A MJAFTON VEQ NJE PIKE SHPRESE
TE JETOJ ME LOT NE SY

TI JE LARG E UNE PO PRES
PSE TE JETOJ ME MIRE TE VDES
NESE TI SJE NE SHPIRTIN TIM
ZEMRA IME S’KA SHERIM

MUAJ E VITE PO KALOJNE
SI RRITET BARI NE LIVADHE
ASHTU DHIMBJA IME PER TY
PO ME BEHET ME E MADHE

DUA QE NJE QAST
TE ME KUJTOSH MUA
TE KUJTOSH DHE DITEN
KUR TE THASH TE DUA

PSE ME LENDOVE AQ SHUME
KUR TE DASHUROVA MARREZISHT
VALLE KU GABOVA I MJERI
QE M,E BERE ME GISHT

ISHTE NDODHI RASTI
KUR I NDERRUAM SHIKIMET
SYTE TANE U NDESHEN
LOTET FILLUAN VERSHIMET

ERDHI KOHA E NDARJES
ZEMRAT JANE PERVLUAR
DORA FORT E SHTRENGON DOREN
NJERI TJETRIN TUE SHIKUAR

I NDAME DREJTIMET
SECILI NE RRUGE TE VET
I SHTUAM PERMALLIMET
E NGADALESUAM KETE JETE

LULET TI NUK MI PRANOVE
TASH ME KE ZEMERUAR
KETE GJEST DO TA KUPTOJ
SE DASHNIN TIME KE REFUZUAR

NESE JE E VETMUAR
QENDRO NE KUJTIME
SEPSE ATY AFER
E NDJEN ZEMREN TIME

NESE TE KAM DASHUR
SI DY SYTE E BALLIT
KTHEJU ZEMRES TIME
MOS MERR RRUGE TE DJALLIT

AH UNE I MJERI
SHUM VUAJTJE PO HJEK
VAJZEN QE E DO ZEMRA
NUK MUNDEM AS TA PREK

NE SYTE E MI
MBET VETEM NJE LOT
TE TJERET U DERDHEN
NEPER KETE BOTE

URIME DHE SHUM FAT
NE JETEN E RE
GEZOHU TI ,SE MUA
ME MBULUAN ME DHE

UNE EDHE TI
VETEM NJE JETE
VEQ NJE DASHURI
SHUME E SINQERTE

KUR JAM I VETMUAR
VEQ NE TY MENDOJ
S’DI A KAM TE DREJTE
APO PO GABOJ

SIKUR RRJEDHE LUMI
MUA ME RRJEDHIN LOT
PSE NA U NDANE ZEMRAT
NUK PO E KUPTOJ DOT

KUR ISHA ME TY
NDJEHESHA I GEZUAR
VONE E KUPTOVA SE TJETER
PASKE DASHURUAR

DUA SONTA TE SHOH ENDERR
DHE TE THERRAS NE EMER
SE PER MUA NE KETE BOTE
TIII JE E VETMJA FEMER

EJA SHPEJT SIKUR ZOG MALI
VENDOSU NE ZEMREN TIME
SE ATY GJEN NGROHTESI
DHE DASHURI PA KUFIZIME

ATE DITE KUR MBI TRUPIN TIM
TE FILLOJ MBULIMI ME DHE
ME ZEMER TE LUTEM MOS ME QAJ
POR FILLOJE NJE JETE TE RE

QKA TE SHKRUAJ
KUR SKAM ME FJALE
NUK KAM AS ZEMER
SE GJITHA TI KAM FALE

I KAM MARRE PESE GOTA
PO I MBUSHI LOT E GJAK
SE PESE VJET PA TY
BESA NUK JANE PAK.

AJO DASHURIA
QE I PATA BESUAR
NE THELLESINE E TOKES
MU ME KA MBULUAR

TREGOJU TE GJITHEVE
SI ESHTE E VERETETA
THUAJU SE PER TY
MUA ME SHKOJ JETA

MBLEDHI GJITHA SHOQET
DHE ME QAJ ME LOT
SE SI UNE E DASHUR
S GJEN ASKUN NE BOTE

NESE ME MBULOHET
TRUPI IM ME GJAK
KUPTO SE PER TY JETA
S’ME DHIMBET ASPAK

EDHE PSE STE KAM ME
PRAP NUK PO BEJ GJUM
KUR PO ME KUJTOHET
SE TE DESHTA SHUME

N’MESIN E DY VARREVE
NJE LULE QENDRON
DASHURINE TONE
AJO SIMBOLIZON

ERDHI DITA TE NDAHEMI
FJALE E FUNDIT E VESHTIRE
JO NUK KAM ZEMER E DASHUR
ME TE THENE LAMTUMIRE.

Digg This
Reddit This
Stumble Now!
Buzz This
Vote on DZone
Share on Facebook
Bookmark this on Delicious
Kick It on DotNetKicks.com
Shout it
Share on LinkedIn
Bookmark this on Technorati
Post on Twitter
Google Buzz (aka. Google Reader)

Pergjigju